Tym razem nie będziemy pisać o zarabianiu, a o oszczędzaniu. Oszczędzanie pieniędzy jest równie ważne jak ich pomnażanie. Podzielimy się z wami sześcioma sprawdzonymi sposobami jak wydawać mądrze i nie przepłacać.

Oszczędzaj na płatnościach za granicą

Jedziesz na wakacje. Płacisz kartą. Bank przewalutuje Twoje pieniądze automatycznie po ustalonym kursie. W większości przypadków nie będziesz z niego zadowolony. Różnice między kursem kupna i sprzedaży danej waluty to tzw. spread. Serwisy takie jak Revolut pozwalają na optymalizację kosztów związanych ze spread’ami. W ten sposób możesz zaoszczędzić nawet 5 – 8% na każdej transakcji wykonanej za granicą w walucie innej niż waluta twojego rachunku bankowego.

Innym choć mniej wygodnym sposobem są kantory internetowe takie jak Cinkciaz, tu również różnice miedzy kursem kupna, a sprzedaży są bardzo małe a więc więcej pieniędzy zostaje w twojej kieszeni. W przypadku kantoru internetowego musisz jednak wcześniej zakupić określoną ilość waluty i następnie przelać ją na rachunek walutowy lub wypłacić sobie gotówkę.

Nie polecamy natomiast kart walutowych wydawanych przez banki. Tego typu karty najczęściej są dodatkowo płatne i są na stałe powiązane z określonym subkontem walutowym. W praktyce oznacza to, że pozwalają na płatności tylko w jednej walucie np. w EUR.

Oszczędzaj na ubezpieczeniach

Korzystaj z porównywarek ubezpieczeń takich jak Rankomat. W ten sposób możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych na ubezpieczeniu samochodu czy mieszkania. Nie czekaj z zakupem ubezpieczenia do ostatniego momentu. Pośpiech jest złym doradcą.

Negocjuj ceny

Planujesz zakup mieszkania lub samochodu, negocjuj cenę. W przypadku zakupu samochodu zaczekaj do końca roku i sprawdź, które modele pojawią się na wyprzedaży rocznika. Zazwyczaj takie wyprzedaże zaczynają się już listopadzie / grudniu.

Ćwicz swoje umiejętności negocjacji przy każdej okazji. Czasami wystarczy zapytać, aby dostać lepszą cenę. W końcu pytanie nic nie kosztuje. 5 – 10% w Twojej kieszeni to zawsze miły bonus.

Zakupy last minute

Jeśli możesz zaczekać z wyjazdem do ostatniego momentu zrób to. Oferty last minute mogą być tańsze nawet o kilkaset złotych w porównaniu do tej samej oferty kupowanej w standardowym terminie. Biura podróży potrafią obniżać ceny nawet codziennie w miarę zbliżania się do terminu wycieczki.

Tańsze przejazdy i bilety lotnicze

Porównuj ceny biletów lotniczych. Możesz to łatwo zrobić korzystając z takich serwisów jak Skyscanner czy Esky. Często ten sam bilet jest tańszy gdy transakcję inicjujesz poprzez porównywarkę cen. Na krótszych dystansach podróżuj korzystając z Blablacar lub Ubera. Jeździj rowerem. Rower jest nie tylko za darmo, dodatkowo ćwiczysz, a więc dbasz o zdrowie.

Kupuj na wyprzedażach

Oszczędzanie pieniędzy na wyprzedażach. W ten sposób możesz zaoszczędzić nawet 30 – 70% na zakupach ubrań lub sprzętu sportowego. Sprzedaż ubrań ma charakter sezonowy – wiosna, lato, jesień, zima. Po każdym sezonie sklepy pozbywają się kolekcji, aby zrobić miejsce na nowy towar. To idealny moment na zakupy.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku sprzętu sportowego. Rower lub rolki najtaniej kupisz wczesną jesienią, kiedy sklepy robią miejsce na sprzęt zimowy. Narty lub łyżwy najlepiej kupować wczesną wiosną.

Planujesz zakup samochodu lub motoru? Zaczekaj do końca roku. Nowe modele mają swoje premiery za zwyczaj pod koniec roku. To idealny moment, aby kupić rocznik który właśnie wychodzi z produkcji. W ten sposób możesz oszczędzić nawet 10 – 20%.